A. Emir EKMEN

A. Emir EKMEN

YÖNETİM KURULU BAŞKANI

                                                                                                                                                                    

A. Emir Ekmen 1979 yılında İstanbul’da doğmuştur.

 

1997 yılında Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra 2003 yılında Kocaeli Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirmiştir. Öğrencilik döneminde 1997 yılından başlayarak kampüslerde kitap satışı yapmış ve ilk satış deneyimini kazanmıştır.

 

Aynı yıl İsviçre Hayat Sigorta Genel Müdürlüğü’nde Finansal Danışman olarak göreve başlamış, 1 yıl süreyle toplumun her kesiminden insana Hayat Sigortası satışı yaparak önemli bir satış deneyiminin yanı sıra ilişki kurma ve yönetme deneyimi elde etmiştir.

 

Askerlik görevini tamamladıktan sonra Ocak 2006’da Solgar Vitamin’de  Tıbbi Satış Temsilcisi olarak göreve başlamıi, 3 yıl bu görevde bulunduktan sonra 2009 yılında Uzman Eğitmen ve Bölge Şefi olarak terfi etmiştir. Solgar Vitamin deneyimi kendisine Sağlık Sektöründe önemli bir network ve Besin Destek kategorisinde önemli bir deneyim kazandırmıştır.

 

2010 yılı Nisan ayında Reckitt Benckiser’in Türkiye’de kurduğu ilk eczane ekibini ve aynı zamanda ilaç depoları ile olan ticari ilişkileri yönetmek için Türkiye Saha Müdürü olarak göreve başlamıştır. Bu görevinde Dettol, Veet, Durex ve Scholl markaları için eczane kanalının yanı sıra lokal parfümeri, zincir parfümeri ve toptan kanalında da önemli bir deneyim kazanmıştır.

 

2012 yılı Ekim ayında Reckitt Benckiser’in ruhsat sahibi olduğu, Nurofen, Strepsils, Strefen, Gaviscon ve Dispril markalarının distribütörlerden alınarak bünyeye dahil edildiği dönem Ulusal Ticaret Müdürü olarak terfi etmiştir. Reckitt Benckiser yılları hem FMCG, hem ıtriyat, hem kişisel bakım ve hem de reçeteli ilaç kategorilerinde kendisini geliştirmesine vesile olmuştur.

 

Şubat 2013’te Ulusal Satış Müdürü olarak Perrigo - Omega Pharma bünyesine katılmıştır. Buradaki görevinde Predictor, Paranit, XLS Medical, Altermed Panthenol, Dermalex markaları için eczane kanalını ve Deotak, Depitak markaları için hem eczane ve hem de lokal market, lokal ve zincir parfümeri ve toptan kanallarını yönetmiştir.

 

Sağlık sektöründe hemen bütün kategorileri deneyimledikten sonra eksik kalan tek kategori olan dermokozmetik kategorisi için Lotis Pharma Satış Direktörü olarak göreve başlamıştır. Bu görevinde Neostrata, Exuviance, Hamilton, ISIS Pharma, Synchroline ve Dermaheal markaları için eczane kanalı, güzellik merkezi kanalı ve klinik kanallarını yönetmiştir. Aynı yılın sonunda Genel Müdür Yardımcısı olarak terfi etmiştir.

 

Tüm kategorileri deneyimledikten sonra Türkiye’nin en büyük gruplarından Eczacıbaşı Topluğunda, Eczacbaşı İlaç Pazarlama şirketi bünyesinde görev almıştır. Tüketici Sağlığı grubunu yönettiği 2016 yılı ağustos ayında başlayan bu görevinde Medigard, Imutor, Voonka markaları için besin destek, Daylong markası için dermokozmetik, Vicks, Oral B, Ipana, Orkid, Gillette, Prima vb. markalar için de Procter&Gamble eczane kanalı distribütörü olarak OTC ve FMCG kanallarında deneyim kazanmayı sürdürmüştür.

 

Ekim 2019’da Genel Müdür Yardımcısı olarak Kozmoklinik’te göreve başlamıştır. Batiste, Arm&Hammer, Femfresh, John Frieda, Murad, BABE, Burt’s Bees, Blistex,L’Angelica markaları için tüm pazarlama ve satış operasyonunu hem eczane kanalı hem, ilaç deposu kanalı, hem lokal ve ulusal parfümeri kanalı, hem lokal ve ulusal market kanalı, hem de e-ticaret kanalları için yönetmiştir.

24 Kasım 2020’de kurduğu  Merida Kozmetik ve Sağlık Ürünleri Tic. A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı görevini sürdürmektedir.